Poštovani, molim za pomoć! Majka mi ima osamdeset godina. Ležala je u subotičkoj bolnici zbog problema sa pokretljivošću (pokretna ali se otežano kretala) . Predzadnji dan je dobila proliv i sledeći dan otpuštena teško dehidrirana. Kada sam je iznosio iz auta, kući, pada u nesvest i hitna je vraća u bolnicu na hitan prijem. Nakon desetak sati je otpuštaju na kućno lečenje. Pisan joj je probiotik i infuzija. Nakon dve infuzije dobija visoku temperaturu (39) i jake bolove u stomaku. Proliv i dalje traje. Narednog dana prima poslednju infuziju (subota) . U ponedeljak je izabrani lekar upućuje na infektivno. Tamo joj uzimaju krv, mokraću i stolicu. Nakon pregleda krvne slike (crp 300) , ultrazvuka i rengena abdomena infektolog zaključuje da nije njen pacijent pa je šalje na hitan prijem. Sa hitnog prijema je primaju na gastro i tamo provodi sedam dana. Započinju empirijsku terapiju antibioticima i nakon par dana povišene temperature više nema i bol u stomako kao i proliv nestaju. Sedmog dana je vraćam kući po savetu lekara ali na otpusnoj piše na lični zahtev. Majka više nije pokretna a ruke slabo koristi. Doktor kaže da je to bio veliko šok za njen organizam i da verovatno će ostati nepokretna. Terapija joj je orvagil sedam dana i bulardi probiotik. Trećeg dana joj se povremeno vraća temperatura (37, 7 najveća) . Nakon terapije orvagilom privatno angažujem lekara (neurologa) koji joj daje infuziju da je ojača i u njoj gentamicin. Danas je četvrti dan ali se stanje ne menja. Proliva više nema ali je sve slabija. Gledam kako temperatura izvlači život iz nje. Čitao sam o klostridiji koja se dobija u bolnici ali ne znam da li simptomi ukazuju na ovu bakteriju. Molim vas za pomoć! Šta da radim i kako da sprečim tragičan ishod?

    Odgovoreno: 31. 05. 2015.
    • Poštovani,
      Postoji mogućnost da je klostridija u pitanju. Ona se dokazuje iz stolice, što možete i privatno da uradite. Pretpostavljam da joj neurolog nije radio niti indikovao skener (ct) mozga. Temperatura je dokaz da još uvek postoji neko žarište u organizmu. Za nju je potpuno indikovan ponovni prijem u bolnicu. Ponovo uradite analize krvi, urina i stolice, a po mom mišljenju, treba da se uradi i skener mozga. Ako je klostridija u pitanju, mora ozbiljno da se shvati. Takođe, mora da se vidi zašto će ostati nepokretna (po njihovim rečima) , a to opet podrazumeva skener mozga. Ne znam kako funkcioniše subotička bolnica, ali bih je ja svakako transpotovao na neurologiju, i dalje pretrage, uključujući i ostale specijaliste.