Moj deda ima 84 godine i od pre dve nedelje se veoma lose oseca! Ima cest gubitak svesti pri cemu jako steze vilice i desnu saku, ima otezano disanje i oci postanu blede kao da je slep! Bio je u bolnici 4 dana odakle su ga posle ispitivanja poslali na kucno lecenje! Da li mi mozete reci kako najbolje mogu da reagujem u situaciji kada izgubi svest?

    Odgovoreno: 09. 05. 2013.
    • Poštovani,
      Potrebno je okrenuti ga na stranu, bilo koju. Ispod glave staviti nešto mekano, da ne bi došlo do povrede. Omogućiti mu da diše (ništa ne stavljati preko nosa i usta) . Kada prođe kriza, ako ostane da leži, lagano mu otvoriti usta i pogledati da li slučajno jezik nije zapao za grlo. Ako jeste, povući ga kašikom ka napred (ili drugim priručnim sredstvima koja nisu oštra) , nikako prstima. Ako poplavi, i sve slabije diše, pozvati stručnu pomoć, ali ga ostaviti za tih par trenutaka i dalje na strani.