1. Šta je polip

    Pitanje broj: #24991

    Da li možete da mi detaljno objasnite šta je polip kako nastaje, zašto? Ovo mi je treća operacija na koju idem.

    Odgovoreno: 28. 03. 2009.
    • Poštovani Nenade,
      Nauka nema odgovor zašto i kako nastaju tumori uopšte. Ima naravno veze sa genetikom i promenom na pojedinim hromozomima. Njihova karakteristika jeste da često recidiviraju (ponovno javljanje). Ponekad polipi mogu nastati zbog hronične iritacije sluzokože ili dejstva virusa.

Komentari na pitanje: #24991

    • Postovani, ja se vec nekoliko godina borim sa sistemom uho-grlo-nos, odnosno od rodjenja sam osjetljiva na razne upale uha, krajnika, curenje nosa. . . Prije 2 godine pogorsalo mi se stanje. Nisam mogla da disem, imala sam sve manje snage, hodala sam kao stara osoba, a tada sam imala 27 godina. Otisla sam pulmologu, koji me je lijecio od upale bronhija, i tada sam zaduzila pumpicu. Dijagnoza je bila bronhijalna astma. Nisam se mogla pomiroti sa tim. I uvijek pitanje - zasto? Kako? Pocela sam sama da istrazujem u vezi svojih bolesti. Na kraju dosla sam do zakljucka da je slab imunitet razlog svim upalama sto se desavaju u organizmu. Kod mene je uvijek nedostatak zeljeza u krvi i uvijek se moram dopingovati. Kada opadne zeljezo, dolazi do pada imuniteta, kada imunitet opadne, organizam postane osjetljiv na alergene koji izazivaju upale, a ceste ili hronicne upale sluznice dovode - konkretno do pojave polipa u nosu. To je moj zakljucak. Naravno, ni jedan doktor to nece potvrditi. Trenutno se borim sa polipima i nastojim da izbjegnem operaciju. Ako neko ima slicnih problema ili zna nesto vise od ovoga sto sam ja napisala, slobodno se javite da prokomentarisemo malo. M_djordjic@yahoo. Com