1. Ciste na dojkama praćenje

    Pitanje broj: #60597

    U sredu ujutru (5. Maj), osetila sam bol u desnoj dojci, u jednom delu, a uz to kao i neke trnce i zgrčenost u tom delu uz peckanje na bradavici. Otišla sam kod doktora danas (7. Maj) i u izveštaju piše: "Obe dojke fibroglandularnog tipa, naglašenih kanalića. U desnoj dojci na spoju donjih kvadranata prema mamili ovalna hipoehogena promena dijametra 6mm, može odgovarati cisti gušćeg sadržaja-pratiti. U levoj dojci retromailarno cista 5mm a u dmk manja cista 4mm. Aksilarne limfne žlezde nisu uvećane. " Naglašavam da imam 28. godina, do sada nisam imala probleme sa dojkama i nisam rađala. Moja majka takođe ima ciste koje je dobila u 32. godini i displazije, a što se prati redovnim pregledima. Doktorka mi je rekla da stavljam hladne obloge koje se prave od vode i alkohola i da pijem vitamin E, kako bi se umanjila bolnost odnosno, kako bi nestale ciste. Zakazana mi je kontrola za 2 meseca. Da li mi možete reći zašto je pregled zakazan tek za 2 meseca? Šta doktor želi tada da vidi? Da li bi u trudnoći ove ciste nestale? Da li bih smela sada da zatrudnim?

    Odgovoreno: 08. 05. 2010.
    • Poštovana,
      Doktor je pravilno postupio kada vam je zakazao pregled za 2 meseca, jer želi da vidi kakva će biti evolucija promena. Uradiće isti uz pregled dojki i uporediće nalaze. U zavisnosti od nalaza biće i predlog terapije. Ne brinite, ovo je čest nalaz kod žena. Ciste ne utiču na odluku o trudnoći.
      Pozdrav.

Komentari na pitanje: #60597

    • Ja imam ciste na obadvije dojke do 15 mm trudnica sam.iz desne dojke mi izlazi neka tecnost zelenkaste boje u sestom.sam.mjesecu i veoma me strah sfa to.moze znaciti