Postovanje! Mom ocu su ustanovili na doppleru karotida da mu je desna krvna zila u vratu suzena (i druga je, ali desna je mnogo vise) i da je to razlog demencije. Neurolog je napisao da je frontalna demencija s desne strane na osnovu slike sa CT-a. Kao dijagnozu napisali su hipoperfuzioni sindrom. Danas ga vodimo na MR, MRA i MRS. Moje pitanje je mogu li se hirurski prosiriti krvne zile, da bi protok krvi u mozak bio bolji? Ili, posotji li neki drugi nacin, koji bi resio ovaj problem? Hvala unapred! Pozdrav!

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Ako je stepen suzenja karotida veci od 75% ili ako je plak u njima nestabilan (sklon otkidanju) neophodna je hiruska intervencija kako bi se sprecio moguci slog. Operacija se izvodi na klasican nacin (hirursko uklanjanje plaka) ili plasiranje stenta (interventna radiologija). Neophodna je primena dvojne antiagregacione terapije (aspirin i plavix) i ako su poveceane masnoce primena statina (sortis na primer). Potrebna je i kontrola secera i krvnog pritiska. ass dr med sc Dragan Milic