Moj petnaestogodisnji sin je pre dve god. imao operaciju slepog creva, nakon koje je doslo do sepse, da bi nakon dva dana opet hitno morao na operaciju zbog ileusa. Od tog dana je jos 4 puta imao napade pracenje izuzetno jakom bolovima, te stoga jos 4 operacije zbog ileusa. Svaki put su me lekari uveravali da su mu prekontrolisali creva milimetar po milimetar i odstranili sve priraslice, i da je to poslednja operacija ali se situacija ipak ponavljala. Do sad mi jos niko nije dao objasnjenje zasto se te priraslice na crevima javljaju osim sto mi je jednom receno da mu je \"organizam sklon tome\". Jos nesto sto me muci su razlike u misljenju po pitanju nacina ishrane, neki lekari kazu da nakon operacije treba postepeno da se vraca uobicajenom nacinu ishrane, a poslednje sto su nam rekli je da ne sme da jede voce - bez ikakvog objasnjenja zasto. Koristio bi nam neki savet po tom pitanju zato sto nam je nakon poslednje operacije receno da bi jos jedan napad i eventualna operacija mogla da ima fatalan ishod. Jako smo uplaseni!!!

    Odgovoreno: 08. 09. 2008.
    • Postovana Izabela, Sin moze slobodno da jede voce a i ostale proizvode. Ileus se javlja zbog formiranja adhezija na crevima kao posledica reakcije seroze creva sa peritoneumom. Mehanizam nastanka adhezija je dosta slozen i vezan je za sistem homeostaze organizma. Tacno je da postoji sklonost kod pojedinih bolesnika ka nastanku adhezija i veoma je tesko kontrolisati ih. ass dr med sc Dragan Milic

Komentari na pitanje: #9488