Poštovani dr Milić, Dijagnostikovana mi je tromboza peroneale vene na potkolenici desne noge, i prepisan mi je Fraxiparine sirettae 2x0,3 ml sedam dana koje sam primila i sada koristim Farin tablete, sledeća tri meseca (pola tablete dnevno). Molim Vas da me posavetujete da li je neophodno nešto da menjam u svom životu (smanjenje ili povećanje fizičke aktivnosti, promena ishrane, korišćenje ostalih tableta, oralnih kontraceptiva i slično) da bih ovu terapiju adekvatno primenila i umanjila rizik od ponavljanja ovog stanja kao i da li sam ja ubuduće podložnija ovoj bolesti. Imam 34 godine i genetsku predispoziciju za dobijanje proširenih vena. Unapred Vam puno hvala !!!!

    Odgovoreno: 24. 06. 2007.

    • Postovana Jelena, TDV nogu je ozbiljno stanje koje zahteva punu paznju. Najvaznije je da ste primali odgovarajucu terapiju pri cemu treba da nastavite sa uzimanjem Farina po semi koju propisuju ordinirajuci lekari prema vrednostima INR koje treba da bude izmedju 2,0 i 3,0. Nakon zavrsetka terapije (3-6 meseci) savetujem ispitivanje u smislu odredjivanja prisustva kongenitalne trombofilije. Takodje strogo se zabranjuje uzimanje oralnih kontraceptiva jer oni povecavaju sklonost ka trombozama vena. Pozdrav ass dr med sc Dragan Milic