Postovani doktore,imam 21 god. Na pregledu mi je utvrdeno da imam sindrom prepone. Posto nisam sportista ljekar mi je rekao da ne moram da se operisem,ali da zato ne smijem da se naprezem. Problem je u tome sto mi je prije 6 god. ustanovljena skolioza i receno mi je da moram sto vise biti fizicki aktivna,trcati,raditi vjezbe itd. kako se kicma ne bi dalje krivila. Zanima me kolika mi je aktivnost sada dozvoljena,da li uopste smijem trcati,raditi vjezbe?Ako da,koliko cesto?Unaprijed hvala za odgovor.

    Odgovoreno: 17. 05. 2007.

    • Postovani, Fizicka aktivnost kod sindroma bolne prepone nije zabranjena. Stavise, vrhunski sportisti imaju ovaj problem i kod mnogih je nakon fizikalnog tretmana doslo do poboljsanja. Kod nekih je doslo do poboljsanja i bez nekog lecenja. Dakle, ne ogranicavajte svoju fizicku aktivnost.
      ass dr med sc Dragan Milic