Gospodine, šta je to REKTOCELA, na koji način može da se dijagnostikuje, kako nastaje, da li raste vremenom i da li to može preći u kancer, kako ljudi da se ponašaju koji imaju rektocelu. HVALA

    Odgovoreno: 09. 07. 2008.
    • Postovana Gordana,

      Rektocela se javlja kada fascija- zid vezivnog tkiva koji odvaja rektum od vagine- oslabi i dovodi do prolapsa prednjeg zida rektuma u vaginu. Porodjaj i druga stanja koja povecavaju pritisak na fasciju mogu dovesti do rektocele. Obicno se rektocela javlja u menopauzi kada se smanji kolicina estrogena u organizmu. Male rektocele ne daju znacajnije simptome. Ako je  rektocela velika moze dovesti do pojave tumefakta sa protruzijom kroz vaginu. Ovaj tumefakt obicno ne daje nikakve bolove.Ne prelazi u malignom i retko je potrebna hirurska intervencija.