Tokom ultra zvuka abdomena otkriveno je da imam proširenu venu kavu, koja kod jetre iznosi oko 3cm širine. Lekarka je merila širinu vene kave i na drugim mestima, i njena širina varira od 2.8 do 3.2 cm! Koliko je ova anomalija opasna po život, šta je moglo da je prouzrokuje i kakve su šanse za izlečenje! Unapred Vam se zahvaljujem na vašoj pomoći!

    Odgovoreno: 08. 07. 2008.
    • Postovana Vesna,

      Najveci broj anatomskih anomalija belezi se upravo kod vena. Najvaznije je da ne postoje nikakve druge promene (npr tumori) koje vrse pritisak na venu ili eventualne promene na jetri koje mogu biti uzrok venske staze. Ukoliko je u pitanju samo velicina vene bez drugih patoloskih manifestacija, sa urednim laboratorijskim nalazima (posebno onim vezanim za jetru) nemate  razloga za brigu i nije potrebna nikakva terapija.