Postovani doktore Milicu, Pazljivo sam procitala vas odgovor koji se tice upotrebe sklerozacije u lecenju prosirenih vena te bih vas molila za dodtatnu informaciju. Naime, imam 37 godina i problem sa ispucalim kapilarima koji su se prosirili po unutrasnjoj i spoljnjoj strani listova te mi u estetskom smislu veoma smetaju. Shvatila sam da postoje dve vrste sklerozacije od kojih jedna podrazumeva uklanjanje kapilara injekcijama, a druga izvlacenjem popucalih kapilara tankom iglicom. Obzirom da ste naveli da se sklerozacija u Srbiji izvodi zabranjenom supstancom, da li prema Vasim saznanjima to podrazumeva samo drzavne klinike ili se i u privatnim klinikama koristi isto sredstvo? Da li mozete da preporucite privatne klinike na kojima se eventualno koriste dozvoljena sredstva, kao i da navedete koja od dozvoljenih sredstava za sklerozaciju kapilara preporucujete kakao bih ukoliko u Srbiji nema mogucnosti da se na zdrav nacin sprovede, intervenciju pokusala da uradim u inostranstvu, ali znajuci pritom koje sredstvo je dozvoljeno. Molila bih Vas i da mi odgovorite da li mozda Vi radite drugi oblik sklerozacije-izvlacenje popucalih kapilara iglicom i koju od navedenih metoda preporucujete kada su popucali kapilari u pitanju. Unapred zahvalna Biljana

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.
    • Postovana Biljana, Koliko ja znam u nasoj zemlji niko ne koristi adekvatan metod lecenja sklerozacijom. Operaciju 'iglicama' ne preporucujem jer necete dobiti adekvatan kozmetski efekat. Bilo gde da odete u zemljama zapadne Evrope dobicete adekvatan tretman skleroterapijom. Sredstvo koje se primenjuje priprema se na poseban nacin i nije dovoljno samo ga imati. Postoje razlicite koncentracije za odredjene indikacije. Preporucujem Vam prof Philip Coleridge Smith-a u Engleskoj, a veoma dobro to rade i kolege u Italiji.
      Pozdrav, ass dr med sc Dragan Milic