Postovani dr Milic, Pokusala sam vas kontaktirati pre vise od mesec dana, ali ste bili na seminaru u Americi. Izvinjavam se unapred za dugo pitanje, ali vi ste mi poslednja nada. Ja zivim i radim u Americi, i ne bezim od toga da ima dosta strucnosti u oblastima, ali meni konkretno niko izgleda ne moze dati kontkretan odgovor. Imam 28 godina, prosle godine u oktobru sam operisla koleno (meniskus) nakon sportske povrede. Dobila sam DVT-duboku vensku trombozu, koju sam uz lekove (Warfarin 3 meseca), uspesno ocistila. Prema Dopleru, nemam cak ni znakove rekanalizacije, tj. trombovi su potpuno nestali. Posle 6 nedelja sam se morala vratiti na posao (radim u laboratoriji, tako da uglavnom stojim ili sedim), i tada su pocele moje tegobe. Pecenje pri stajanju, bolovi, nemogucnost stajanja u jednom mestu...Niko nije imao odgovor, pa sam isla i na MRI mozga, kicme, svi pregledi krvi su uredni, ukljucujuci i genetiku koja bi ukazala na to zasto sam dobila trombozu posle jedne jednostavne operacije. Sve u svemu zdrava osoba sa gomilom tegoba! Naime, 7 meseci kasnije ja i dalje imam tegobe u obe noge (tromboza je bila u desnoj nozi, noga koja je operisana), a dopler je pokazao da imam insuficijenciju u femoralnoj veni-dubinskoj. (u preponi) Trmbovi su bili u poplitealnoj veni, i tri vene u donjem delu noge. Navodno da su svi drugi zalisci funkcionalni osim ovog u preponi koji se nije zatvarao pri Valsava testu...Molim vas recite mi sta da uradim i koje su moje opcije? Ja sam jako svetle koze, tako da mi se vene svuda jako vide, ali nikada nisam imala vene koje iskacu-sada primecujem po jednu kvrgu na obe noge. Takodje imam svrab i pecenje stopala pri dugom stajanju (otok zgloba je minimalan, jedino ga ja primetim), vene stopala su isto izrazene pri stajanju i sedenju, ali ne pri hodanju. Sportom sam se bavila citav zivot, i sada idem redovno na plivanje i voznju biciklom. Pre svega ovoga sam dve godine unazad primetila iste simptome pecenja stopala i svraba ali samo leti i to samo u odredjenim danima, ne svaki dan...ali bolove, i tezinu nogu nisam imala. Po koja spider vein i jedna izrazena vena iza desnog kolena. To je eto jedina moja "istorija" sto se toga tice. Molim vas pomozite mi. Ne znam sta da radim ni koja mi je prognoza. Vaskularni hirurg pri University of KY gde radim, mi je rekao da se nista ne moze uciniti da se popravi ovaj zalistak vene femoralne, gde opet kazem, nisam ni imala tromb. Veoma se brinem za svoju buducnost, i za to da planiram da imam dece - da li je to moguce za mene? Pila sam Phlebodiu mesec dana i Venorutone vec nekoliko meseci po 600-900mg na dan. Ako mi mozete molim vas pomoci, reci moje opcije i sanse za izlecenje. Noge mi takodje crvene kad stojim, a inace sam bila veoma bele puti. Da li da nastavim da pijem venorutone i phlebodiu? Neki lekari su mi rekl i da nosim kompresione carape, drugi da ne treba jer nemam velike otoke...nisam strucna, pa se obracam vama jer verujem da vi znate pravi odgovor i sta mi je ciniti da nemam najgore zavrsetke ove bolesti kasnije u zivotu. Otac mi ima problema sa venama i operisao se kao mlad, ali sada ima 71 god nema neke tegobe, radi puno u basti i dosta je aktivan. Majka mi nema uopste probleme sa venama. Molim vas pomozite mi ako mozete vasim strucnim odgovorom. Oprostite jos jednom na dugom emailu. Zahvalna unapred, Vera

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Postovana Vera,

      Nakon DVT donjih ekstremiteta uvek dolazi do manjeg ili veceg ostecenja valvularnog aparata tako da potpuno uredan CDS pregled vena ne daje pravu sliku stanja venskog sistema. Pri resorpciji trombnih masa u venskom sistemu u manjem ili vecem stepenu dolazi do fibrozne organizacije valvula. Vaznije od ovoga je da nakon DVT dolazi do slabosti venskog zida te posledicno dolazi do sirenja lumena vena sto u krajnjoj instanci ima za posledicu pojavu povisenog venskog pritiska. Upravo on dovodi do ovih smetnji koje ste opisali. Sta je potrebno? Najvaznije je nositi adekvatne kompresivne carape i u vasem slucaju preporucio bih vam carape sa kompresijom 25-30mm Hg. Nosite ih redovno od jutra (odmah nakon budjenja carape navlacite jos dok ste u krevetu) a skidate ih pred spavanje kada obavljate i licni higijenu (kupanje). Ne smete prekidati nosenje carapa jer samo njihovo svakodnevno nosenje dovodi do klinickog benefita. Nastavite da uzimate Phlebodiu i benefit bi trebao doci vec nakon mesec dana. Carape je potrebno nositi najmanje godinu dana posle DVT kako bi se sprecila pojava posttrombotskog sindroma. Decu naravno mozete planirati bez problema s tim sto cete u toku trudnoce biti oprezniji. Izbegavajte duze sedenje i stajanje a sportska aktivnost je pozeljna.