Postovani, nisam sigurna kom tacno specijalisti da se obratim pa vas molim da me uputite na lekara koji bi mogao da pomogne i da mi, eventualno, preporucite ime nekog lekara. Mojoj majci, rođenoj 1936. Godine, je na klinici u džordža vašingtona kožni lekar ustanovio dijagnozu elefanthiasis na nogama (zapaljenje kože i potkožnog tkiva - i08 infectiones cutis et subcutis localisatae aliae) . Ona godinama unazad ima problema sa nadutim nogama, od kolena naniže sve do stopala i na stopalima, a poslednje najmanje dve godine ima i tamne fleke po nogama, da bi se u poslednje vreme javile i rane na listovima. Želela bih da je pogleda specijalista stručan za ovu bolest, jer dosadašnja lečenja, takođe u džordža vašingtona, nisu dala rezultate. Sve joj je teže da se kreće, a da ne pominjem činjenicu da gotovo ne postoji obuća koju može da obuje. Molim vas za neki savet i preporuku. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 15. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Za lecenje vase mame preporucujemo primenu viseslojne kompresivne bandaze sa tubulkusom (primena tubulkus carape i 2 elasticna zavoja 15 cm sirine i 5 m duzine primenjenih u vidu spiralnih navoja duz cele noge) . Ovaj sistem bi se nosio danonocno. Boljitak bi trebao da se vidi vec nakon dvadesetak dana. Takodje, do boljitka moze dovesti i manuelna limfna drenaza.

      ass dr med sc dragan j milic