Pitanje za ass. Dr. Dragana milića: dragane, imam 28 godina i vas sam pacijent. Imao sam problem sa trombozom dubokih vena inicijelno leve noge, a zatim i dve retromboze u desnoj nozi (u sva tri slucaja je u pitanju potkoleni deo nogu) . Dva puta sam bio hospitalizovan u bolnici u nisu. Prepisali ste mi antikoagulantnu terapiju farinom i nosenje elasticnih "sigvaris" carapa, stepena kompresije 2 i tu terapiju postujem vec 3 godine (3 godine ce biti tacno u julu 2010.) . Redovno idem na inr i vrednost nalaza se krece uglavnom izmedju koeficienta 2 i 3. Uradio sam dopler krvnih sudova 16. 11. 2009. Godine kod lekara vesne milojkovic i nalaz je sledeci: "vfc prolazna u celini. Vfs parcijalno rekanalisana, raznog stepena rekanalizacije ali u celini prolazna, neujednacenih protoka. Vpopl prolazna, slabije modularnih protoka. Vsm na uscu prolazna, kompetentna. " ovaj nalaz se odnosi samo na moju desnu nogu. Moje pitanje je da li je i dalje potrebno da uzimam farin i nosim elasticne carape. Ako jeste, jos koliko? Kada je potrebno napraviti sledeci pregled kod vas? Sada je ponedeljak, 22. 2. 2010. I odlucio sam se na ovaj nacin konsultacije ("pregleda") sa vama iz razloga jer je u ambulantni neverovatna guzva, a verujem da ste se setili o kome se radi i da su vam ovi podaci dovoljni. Ako gresim i ako je potrebno da se i licno vidimo, recite mi kada je najbolje da dodjem na pregled. Srdacan pozdrav i cestitke na nedavnoj nominaciji za najboljeg mladog vaskularca sveta, nikola milisavljevic

    Odgovoreno: 15. 03. 2010.
    • Poštovani,
      Nikola, predlazem da istu terapiju koristis sve do septembra meseca i da se tada javis na kontrolu. Od septembra meseca cu biti u nisu sve vreme i dogovoricemo se sta dalje valja raditi. Nalaz je zadovoljavajuci ali zbog ponovljenih epizoda tromboze moramo biti vrlo oprezni.

      ass dr med sc dragan milic