Postovani Dr Milicu, Veoma sam zahvalna na pruzenoj mogucnosti da Vam se neposredno obratim i da mogu da Vas uputim u svoj problem precizno, obzirom da je kod Vas u ambulanti velika guzva i premalo vremena za duzi razgovor. Moje ime je Jadranka Velickovic, rodj. 31.01.1974. godine. Udata sam i majka dvoje dece.Zivim i radim u Kragujevcu u Gradskoj Upravi u komunalnom inspektoratu. Prosirene vene su se javile pre nekih 19 godina, kada sam imala 14 godina. Preporucivali su mi operaciju nekoliko puta, mada je preovladao savet da sacekam sa operativnim zahvatom do posle porodjaja.Oba porodjaja su protekla bez komplikacija. Poslednji porodjaj je bio u martu prosle godine. Svakom trudnocom se stanje pogorsavalo, mada se trudim da primenim svaki savet koji bi mi tegobe olaksao. Nosim elasticne carape poslednjih 5 godina, svakodnevno, spavam na krevetu gde je donja strana blago uzdignuta, radim vezbe za poboljsanje cirkulacije kad god sam u mogucnosti. Proslog meseca tacnije 27.03.2007. sam bila kod Vas na pregledu u Klinickom centru u Nisu, u ambulanti. Pregled je bio kratak, obzirom da je bila velika guzva. Dr Zivic mi je potrazio da donesem rezultate kompletne laboratorijske analize i doplera vena. Uradila sam 3D CDS VENA NOGU. Konstatovao je Dr Boza Novakovic DG VARICES CRURIS ET FEMORIS BIL. Obostrano se nalazi insuficijencija valvula sa dilatacijom lumena i varikozitetima duz toka V Saphenae Magnae, kao i njihovih kruralnih i femoralnih pritoka. Na desnoj strani se nalazi i insuficijencija V Saphenae Parvae od usca u V Poplit dex duz toka. Distalni Cockettovi perforatori desno su dijametra do 3,1 mm, sa bifaznim smerom strujanja krvi. Protok u dubokim venama je obostrano fizioloski normalan. Indukovana je hirurska intervencija uz saglasnost pacijenta. Mene sada konkretno zanima, ukoliko mozete iz navedenog da izvedete zakljucak bez pregleda i uvida u izvestaj sa doplera, da li je moguce izbeci hirursku/klasicnu intervenciju, kakvu rade u Kragujevackom Klinickom centru i primeniti neki drugi metod, obzirom da je velika verovatnoca ponovnog javljanja prosirenih vena nakon 3-5 godina. Takodje me zanimaju konkretnije posledice ukoliko ne operisem vene vec pustim da bolest nastavi da se razvija svojim tokom. Oprostite ukoliko sam Vas zamorila ovim dugim pismom i sasvim cu razumeti ukoliko ne nadjete vremena za odgovor. Sa postovanjem i nadom da cu uz Vasu pomoc ozdraviti, Jadranka velickovic

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Postovana Gosp. Jadranka, Uzimajuci u obzir CDS nalaz moram da se slozim da je najbolje resenje operacija. Insuficijencija valvula vremenom ce dovesti do venske hipertenzije koja izaziva hronicnu vensku insuficijenciju koja moze ali i ne mora da dovede do pojave rana na potkolenicama. Takodje se povecava i verovatnoca pojave tromboze u venama. Metoda koja se radi u Kragujevcu (ligatura i stripping VSM) najbolja je za Vas, naravno ako se korektno odradi. U slucaju pojave recidiva oni se mogu uspesno kontrolisati uz pomoc foam sclerotherapije na minimalno invazivan nacin. Na zalost nasa ambulanta u Nisu postala je premala za broj pacijenata koji imamo i na zalost potpuno ste u pravu da vise nemamo vremena za ozbiljniju pricu sa vama. Nadam se da sam Vam ovim odgovorom bar malo pomogao. Puno pozdrava, ass dr med sc Dragan Milic