Postovani, svekrva ima 80 godina, dijabeticar je dugi niz godina, u decembru 2009 su joj prsti na stopalu pocrveneli i stopalo bilo jako bolno, do danas gangrena joj je zahvatila prvi prst, ima mrtvo (crno) tkivo od nokta na dole i sa strane takodje. Na zalost u bolnici nije imala neki tretman, davali su joj venski trental i pije neki antibiotik zbog infekcije. Sada joj se oko samih rana i izmedju svih prstiju ljusti stara koza a zbog oteklosti nogu zbog pritiska prstiju izmedju bolesnog tkiva i zdrave koze ima otvorene rane gde se vidi zdravo tkivo, interesuje me kako mi kuci mozemo da joj dreniramo rane, tj koje kreme mozemo da utrljavamo na same rane i sta da stavljamo na to zdravo tkivo kako bi sto pre zaraslo. Da li moze neki puder ili opet neka krema? Ona trenutno maze kantarionovo ujle. Unapred zahvalna, srdacan pozdrav, zdenka novcic

    Odgovoreno: 15. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Na zalost sta god da stavljate na rane kod vase bake nece doci do njihovog zarastanja. Ovde se radi o nedovoljnoj arterisjkoj cirkulaciji koja ne donosi dovoljno kiseonika i hranljivih materija do tkiva. Jedini nacin da se ovo stanje ispita je da se kod vase bake uradi dopler pregled krvnih sudova nogu a nakon toga i arteriografija. Tek tada se moze postaviti tacna dijagnoza i odrediti adekvatno lecenje.

      ass dr med sc dragan milic