imam 22 godine i vec skoro 2 godine imam probleme sa glasnim zicama.U KCS su ustanovili da imam papillome laryngsa.prva op je bila u kcs a zatim druga,treca i cetvrta u gradskoj bolnici gde je doslo do komplikacija tj vec nakon operacije u decembru 2007 (trece operacije) nisam progovorila da bi me opet operisali u februaru 2008.god-i ni tada se glas nije vracao.Opet sam operisana u KCS(uradjena je laringomiskroskopija i ablacija papilomatoznih izrastaja sa leve glasnice) gde su ustanovili da imam papilomatozne promene na levoj glasnici kao i sinehije u predelu prednjih trecina glasnica.prolo je vise od mesec dana od operacije,pricam dosta tiho i promuklo i na kontroli su utvrdili da papilomi opet rastu.Lekari kazu da ce moci jos malo da mi srede glas ali mene najvise brine to sto se papilomi stalno vracaju.I sama sam zdravstveni radnik pa sam dosta informisana o prirodi ovog virusa ali me zanima vase misljenje o tolikom broju intervencija pod opstom anestezijom(5 intervencija) u ovako kratkom vremenskom intervalu i da li postoji neki nacin da ti papilomi barem redje recidiviraju?i ako mozete da me informisete o novoj terapiji interferonom-koliko je uspesna i koliko je preporucljivo da se podvrgnem nekoj terapiji i kojoj?unapred hvala

    Odgovoreno: 12. 05. 2008.
    • Postovana Dragana,

      Broj operacija u vasem slucaju bio je iznudjen zbog komplikacija i uzimajuci u obzir vase godine mislim da to ne predtstavlja problem za vas organizam. Na zalost papilomi cesto recidiviraju i ne postoji specifican lek ili procedura da se ovo spreci. Interferon daje polovicne rezultate u lecenju ove bolesti i efekti lecenja su dosta individualni. Ja licno sam protiv novih jos nedokazanih metoda lecenja i smatram da se one mogu primeniti samo u krajnjoj nuzdi kada ne postoje druge opcije i pod uslovom da je zadovoljen princip 'primum non nocere'.