Pre skoro mesec dana, moj otac star 52 godine, operisao je skvamocelularni karcinom rektuma pri cemu su mu i odstranjene pararektalne limfne zlezde, i ugradjena mu je kolostoma. Od tog dana pa sve do danas ima povisenu temperaturu izmedju 37. 3-37. 8. Nije hteo da se ranije obrati lekaru jer mu je hirurg rekao da ga temperatura ispod 38 ne zanima, medjutim zbog otezanog mokrenja, malaksalosti i bolova u donjem stomaku javio se lekaru ponovo i uradjen mu je ultrazvuk gde mu je ustanovljena dijagnoza stenoza uretre i infekcija urinarnog trakta, a krvna slika je pokazivala da su mu eritrociti: 4. 18; hemoglobin 117; hematokrit 0. 34;% limph 4. 8;% monociti 9. 4; sedimentacija 83. Uradjena mu je urinokultura, i cekamo rezultate antibiograma, i ponovo mu je plasiran urinarni kateter i svakodnevno prima intravenozno longacef. Da li mozete da mi kazete da li je ova temperatura uzrokovana hiruskim zahvatom ili intrahospitalnom infekcijom koju su prouzrokovale neke komplikovane gram pozitivne ili gram negativne bakterije ili nesto trece? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 18. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Zaista je veoma nezahvalno reci kog je porekla povisena telesna temperatura. Postoje brojni razlozi a jedan od njih je svakako moguca urinarna infekcija. Najvaznije je da otac prima antibiotsku terapiju. I ona mora biti dovoljno duga i agresivna sve do sanacije infekcije.

      ass dr med sc dragan milic