Poštovani gospodine Miliću, Molim Vas da mi odgovorite na slijedeća pitanja: - Šta znači dijagnoza: Haematothorax lat. sin.? - šta može biti uzrok Haematothoraxa? - šta može biti uzrok nakupljanja tečnosti u bazalnom dijelu pluća? - da li je ta bolest opasna po život i na koji način je ugrožen život, > odnosno šta treba učiniti da se život spasi? - ukoliko je iz organizna izvađeno krvi više od 800 mililitara da li je > potrebno vršiti nadoknadu krvi? - šta znači "punkcija" a šta "evakuacija" sadržaja u medicinskom smislu? - šta označava oznaka: T-302,Š: 860, 808. koja je data na otpusnoj listi > od 1996. godine, Unaprijed se zahvaljujem na Vašim odgovorima.

    Odgovoreno: 13. 04. 2007.

    • Postovani Borislave, Brojna stanja mogu dovesti do HT od onih manje opasnih (pneumonije, silikoze...) pa do onih najtezih (karcinomi ..) itd. HT oznacava prisustvo krvi u plucnoj maramici koje moze dovesti do disfunkcije pluca i otezanog disanja. Leci se torakalnom punkcijom odnosno plasiranjem igle u prostor plucne maramice i odstranjenjem krvi. U zavisnosti od vrednosti krvne slike vrsi se nadoknada eritrocita. Ovo stanje zahteva uvek ozbiljnost i dodatna ispitivanja kako bi se identifikovao urok.
      Pozdrav,
      ass dr med sc Dragan Milic