Postovani doktore milicu, veoma smo vam zahvalni sto ste nam protumacili rezultate doplera vena nogu supruga, a ujedno i zabrinuti jer nam niko do sada nije pomenuo potrebu operativnog zahvata. Zato vas najlepse molim, ukoliko ste u mogucnosti, da nam odgovorite, da li se operacija laserom ili radiofrekventna ablacija rade u nisu-tj. Da li se obavljaju u bolnici uz overen uput lekarske komisije, a ako se obavljaju u privatnim klinikama, kolika bi bila cena istih? Napominjem da ste nam predlozili operativni zahvat radi resenja insuficijencije usca glavne safenske vene, a suprugu niko u leskovcu nije hteo da radi klasicni operativni zahvat zbog dilatacije srcane aorte i uvecanja leve strane srca, a radilo se o operaciji zucne kese, pa bi bili prinudjeni na resenje vena ovim drugim metodama. Dalje, interesuje nas koliko je operacija hitna, da li se carape moraju odmah nositi i koliko dugo treba da pije phlebodiu? Unapred zahvalni, zabrinuti supruznici iz leskovca

    Odgovoreno: 15. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Navedene operacije se ne rade u nisu jer su prilicno skupe za nase uslove (oko 500 eura) i nisu prihvacene od strane fonda te ih pacijent sam finansira. Predlazem da se operacija podvezivanja usca vsm radi u lokalnoj anesteziji jer u tom slucaju ne postoji povecan operativni rizik. Takodje, ova operacija se ne placa i pokrivena je fondom zdravstvenog osiguranja. Carape se mogu nositi odmah a phlebodia se moze koristiti bez problema duze vremena.

      ass dr med sc dragan milic