Postovani doktore, kolor doplerom vena donjih ekstremiteta mi je postavljena sledeca diagnoza: obostrano: vf fazicno kompresibilne, vsm afazicne zastojno kompresibilne, vp usporeno fazicne kompresibilne, perforatori podkolenice preko 3, 5. Dg: hvi i 87, 2 molim vas ako mozete da mi pojasnite dijagnozu. Kao terapija su prepisane carape tubulcus, napominjem da nemam rana na nogama. Mera za carape je 25 donja i 46 gornja. Porucila sam carape i stigle su velicina xl gde je donja mera 28-32 a gornja 41-45. Carape su 30-40 mmhg. Molim vas da mi odgovorite da li je ispravno da nosim ove carape s'obzirom da je donja mera veca a gornja manja, i prema upustvu koje je doslo uz carape nema carapa odgovarajucih dimenzija.

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Vasa dijagnoza oznacava da imate povecan pritisak u venskom sistemu nogu koji vremenom (posle vise godina) moze da dovede i do pojave rana na potkolenici. Dobili ste dobru carapu a dimenzije ne mogu uvek da budu savrsene. Vremenom ce, sa redovnim nosenjem carapa, doci do smanjenja obima potkolenice (za par meseci obim ce biti oko 43-44 cm) . Takodje vam savetujem i redovno uzimanje tableta phlebodia 1x1.

      ass dr med sc dragan milic
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #46995

    • Nalaz od doktora kod mog tate je ovakav, pa me interesuje misljenje nekog od doktora. Sve pregledane arterije oba donja ekstremitete do afc do adp pokazuju blage do umjerone kalzifikovane naslage, sa regularnim brzinama u nadkoljenicama, a nesto nizim brzinama protoka u obje potkoljenice, ali bez izolovanih segmentnih stenoza od hemodinamskog znacaja. Sve duboke vene vene oba donja ekstremiteta od ingvinuma do glaznja su kompresibilne, resp. Zavisnih protoka uz znakove tromboze. Vsm desno b. O. Vsm lijevo u distalnoj trecini natkoljenice vsm je blago dilatirana, nekompresibilna, bez protoka sa znacima tromboze. U navedenom segmentu su i prosirene i trombozirane povrsne pritoke vsm. Udonjoj polovini potkoljenice vsm kompresibilna, bez znakova tromboze.

    • ivan vukadinovic 17. 04. 2011.

      Imam iste probleme sto se tice prosirenih vena, nosio sam tubulkus carape i veoma sam zadoboljan ali se javlja problem sto su carape podkolenicne a vene su se prosirile iznad, zanima me gde i kako naruciti carape za koleno i iznad