Postovani g-dine Milicu, Pre 9 godina moja mama je operisala miome na materici. Ubrzo nakon toga ustanovljeno je da joj se na trbusnom zidu pojavila kila, nejverovatnije kao posledica pomenute operacije. Na poslednjem pregledu, pre nekoliko dana, doktor je rekao da je kila znatno porasla i da je neophodno odstraniti je hiruskim putem. Ono sto se javlja kao problem je to sto je mama veoma lose podnela anesteziju tokom predhodne operacije: operacija je trajala skoro 3 sata, nakon cega nije mogla da se probudi iz anestezije blizu sat vremena. Nije utvrdjeno sta je bio uzrok tome (da li veca kolicina anestezije nego sto je bilo potrebno, njen problem sa varirajucim pritiskom ili nesto trece). Zanima me da li je prilikom operacije kile moguce izbeci totalnu anesteziju? Da li je moguce izvrsiti operaciju laserom, i da li to podrazumeva izbegavanje totalne anestezije? I na kraju, da li smo mi, laici kada je medicina u pitanju, u pravu sto se plasimo anetezije nakon onoga sto se dogodilo? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Posto se radi o postoperativnoj herniji trbusnog zida znatnih dimenzija > neophodna je opsta anestezija. Ne trebate da se opterecujete prethodnom > operacijom i iskustvom sa anestezijom. Nuzna je dobra preoperativna > priprema koja ce otkriti eventualne rizike za opstu anesteziju. Imajte > poverenja u vaseg lekara. Inace i za laparaskopsku operaciju > postoperativne hernije potrebna je opsta anestezija. > > ass dr med sc Dragan Milic