Postovanje. Mom sinu od 15 godina,danas je na UZ potvrdjeno:Slezina je normalne velicine,homogene eho-strukture.Veci deo gornjeg pola slezine zauzet formacijom promera oko 53mmx41mm,koja odgovara cistom tankog zida i zamucenog sadrzaja. Ostatak nalaza je dobar.....molim vas,s' obzirom da nam je pregled zakazan tek za 10 dana a ja sam uzasno zabrinuta,mozete li da mi kazete kako se leci cista? Postoje li jos neke metode osim klasicnog operativnog zahvata i da li je moguce spasiti slezinu? U napred zahvalna

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Na zalost, ne postoji druga mogucnost u lecenju ciste slezine osim operativnog. Operacija je jedna od laksih u abdominalnoj hirurgiji i postoperativni oporavak je brz i potpun. Inace, ciste slezine ili druga primarna oboljenja slezine nisu cesta. Veliki broj splenektomija (uklanjanje slezine) radi se kod povredjenih bolesnika kod kojih je doslo do njenog ostecenja pri cemu postoji velika opasnost od iskrvarenja jer slezina predstavlja depo krvi u organizmu. Nakon uklanjanja slezine ti bolesnici imaju potpuno normalan zivot bez ikakvih komplikacija. ass dr med sc Dragan Milic