Citala sam da bi osobe koje imaju prosirene vene na nogama trebalo da rade vezbe pa me zanima koje se vezbe preporucuju? Ja redovno radim vezbe, prvenstveno vezbe za zatezanje misica nogu i mislim da su mi od tih vezbi vene na nogama jos izrazenije pa bih vas molila da me posavetujete jer ne bih da prestajem sa vezbanjem a bojim se da ce mi se stanje vena pogorsati. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 01. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Vezbe ne pomazu da se vene smanje ili izgube. Pozeljno je da se izbegava stajanje ili sedenje a najbolji nacin da se spreci dalja progresija prosirenih vena je redovno nosenje elasticnih carapa. U zavisnosti od stadijuma oboljenja vena je i potreban pritisak koje carape treba da daju. Najcesce se primenjuje elasticne carape kompresije klase 2 (20-25mm hg) . Sa elasticnim carapama mozete izvoditi sve vrste vezbi.

      ass dr med sc dragan milic