Moja mama ima trombozu d. Vena skoro 15god. Medjutim imala je i infarkt nedavno i postavljeno 3 stenta pije terapiju od kardiologa zilt, torveks. I aspirin. Transfuziolog nije preporucijo terapiju sem lokalno kreme i borovu vodu. Moje pitanje za vas dr. Koliko ima veze tronboza vena sa arterijama ikoliko moze da pogorsa stanje i dali je potrebna neka dodatna terapija? Molim za savet hvala.

    Odgovoreno: 03. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Tromboza vena je bioloski nesto drugaciji proces od tromboze arterija. Terapija koju vasa mama uzima je terapija koja prevenira trombozu arterija ali pomaze da se smanji rizik i od tromboze vena.
      vasa mama kao dodatnu terapiju u cilju smanjivanja rizika od nastanka tromboze vena treba da nosi elsaticne carape tokom dana a korisno je i uzimanje diosminskih preparata kao sto je phlebodia na primer (1 tableta dnevno) uz koriscenje venoprotektivnih krema kao sto su hepalpan ili lioton. Potrebno je da se izbegava i dugotrajno sedenje ili stajanje.

      ass dr med sc dragan milic

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #39838

    • Koliko dugo sme da se uyimaju tablete zilt kod okluzije atrerija