Postovani doktore, moje pitanje je u vezi mog sina. Rodjen je 04. 02. 2007. Na rodjenju je vidjena gangrena desne podlaktice i ista je amputirana u nivou lakta 4 dana nakon rodjenja. Postopreativni tok komplikovan enterokokom koji je saniran vankomicinom. Daljim ispitivanjem uocene linearne i tackaste hiperehogene promene duz krvnih sudova u oba bubrega, i nakon 2 meseca pracenja levi bubreg je prestao sa rastom a desni se kompezatorno uvecao. Staticka scintigrafija pokazala da desni radi 95% a levi 5% napominjem da svo ovo vreme ima urednu globalnu funkciju bubrega. . Dalje ispitivanje pokazalo da ima trombofiliju tj. Da je nosilac fv leiden mutacije heterozigot, kada je imao 4 meseca poceo je da pije sintrom po 1/16 tablete svaki dan 6 meseci uz redovnu kontrolu inr-a koji je iznosio od 2, 5-3, 7sa sintromom je zavrsio u decembru 2007. I vise nije pio. Pored tih problema ima i hipospadiju penoskrotalis koju treba da operise zanima me da li mu je potrebna pre i postoperativna priprema zbog trombofilije i koja (kao i moguci rizici) . Ovo su njegovi nalazi od 10. 07. 2009. Le 6. 7; ly 52% ; gr 33% ; mo 14% ; er 4, 35; hgb 119; suk 4, 4; albumini 44; prot 70; ureja 4, 6; kreatinin 48; urati 256; kalijum 4, 6; na 138; kalcijum 2, 54; fosfor 2, 05; alkalna fosfat 178; crp 0, 9; ukup. Holest. 3, 41; trigl. 0, 49; homocistein 8, 0; fibrinogen 3, 64; pt 102% ; ptt 20, 5s; inr 1, 11; ps 81% ; kct 62, 6s; at 107% ; pcg 0. 4; pc 37% ; apcr 1, 5. Urin b. O mikroalbumini 20, 9 urinokultura-sterilna. Jos da napomenem da dete ima normalan psiho-fizicki razvoj i da je uspostavio kontrolu mokrenja sa 2 godine. Molim da mi odgovorite, unapred hvala, zabrinuta majka,

    Odgovoreno: 20. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Prema datim podacima kao i uzimajuci u obzir da se ne radi o zahtevnoj operaciji smatram da rizik nije veliki. Prevencija tromboze moze se uspesno izvesti niskomolekularnim heparinima. Uz adekvatnu i dobru preoperativnu pripremu mislim da nece biti nikakvih problema.

      ass dr med sc dragan milic