Poštovanje,
    Već 7,5 meseci lečim duboku vensku trombozu leve noge ( flebotrombozu), koje je nastala posle porođaja (carski rez). Do sada sam bila na antikoagulativnoj terapiji (farin) i rezultat doplera je sledeći (citiram): u dubokim venama leve noge se registruje stara rekanalisana tromboza i to počevši do površne femoralne vene koju ispunjava oko 50-60%, zajedničke femoralne vene 50%. Poplitealna vena je cista bez stranih masa. (kraj citata). Ostali nalaz uredan. Moje pitanje je - da li da nastavim sa antikoagulativnom terapijom i koliko dugo, ili da pređem na antiagregacionu dvojnu terapiju?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 20. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Antikoagulantna terapija zbog tromboze duboke vene sa warfarinom primenjuje se 6 meseci ako je bila samo jedna epizoda tromboze. Pošto ste vi bili na oak terapiji 7.5 meseci potrebno je da prekinete sa uzimanjem farina. Takođe je veoma važno nošenje elastičnih čarapa (kompresija klase II - 20-25mmhg) u periodu od 2 godine od pojave tromboze kako bi se sprečila pojava posttrombotskog sindroma. Dvojna antiagregaciona terapija nije potrebna. Možete koristiti samo aspirin od 100 mg 3-5 meseci i diosminske preparate na primer phlebodia (600) 1x1.
      ass dr med sc Dragan Milić. Pozdrav.