Poštovani,
    Moja mama je imala moždani udar i tokom lečenja pojavila joj se duboko venska tromboza. Na predlog vaskularnog hirurga tretirana je Farinom 3/4 dnevno i vrenosti inr (koji je rađen na 7 dana) su joj bili 1.50, 2.60, 2.85, 1.45, 1.19, 2.12 i 1.91 (period od 25.03. Do 11.05.2009.) -2,8. Nakon izlaska iz rehavilitacion centra urađen je kontrolni pregled kod lokalnog vaskularnog hirurga koji je preporučio da se daje Farin 3/4 dnevno. Od tada (21.05.2009) pa do danas inr je bio različit: 4.53, 1.92, 1.61, 1.02 i poslednji (urađen 21.07.2009) iznosi 0.89. Konsultovani su i vaskularni hirurg i internista i imamo oprečne terapije i mišljenja. Hirurg je dao istu terapiju od 3/4 farina dnevno, a internista je rekao da vrednost inr mora da se podigne od 2-2.5 i dao je terapiju od 1 tableta farina dnevno. Skroz smo zbunjeni i ne znamo uopšte ko je taj ko treba da nas stručno vodi do ustaljivanja doze farina, jer sa domom zdravlja i lokalnom bolnicom je vrlo komplikovano i nisam sigurna da li je i dovoljno stručno. Molimo za savet.
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 24. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Tromboza dubokih vena leči se antikoagulantnom terapijom (farin) u trajanju od 6 meseci. Farin se uzima individualno u zavisnosti od vrednosti inr (njegova vrednost treba da bude izmedju 2 i 3). Dakle, doza leka se menja sve do onog trenutka dok se ne dobija stabilna vrdnost inr (2-3). Inr se određuje u zavodu za transfuziju krvi i oni određuju dozu leka. Dozu leka mogu određivati i drugi lekari poštujući principe koje sam naveo.
      ass dr med sc Dragan Milić