Poštovani,
    Koji je adekvatan način i prevencija lečenja varikoziteta ili proširenih vena na nogama, a naročito kad se pojave testasti otoci i mesto je bolno? Radi se o ženskoj osobi pedesetih godina.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Potrebno je da uradite dopler pregled vena donjih ekstremiteta kako bi se utvrdilo eventualno postojanje insuficijencije ušća glavne safenske vene ili vene perforatora. Ukoliko je to tako, potrebno je podvezati ove insuficijentne vene (hirurski ili putem lasera). Jedini pravi nacin prevencije i lečenja proširenih vena je nošenje elastičnih čarapa a može pomoći i uzimanje diosminskih preparata (phlebodia na primer 1x1). U zavisnosti od stadijuma bolesti je i primena stepena kompresije koje treba čarape da postignu (klasa 1, 2 ili 3). Treba izbegavati sedenje i stajanje kada god je to moguće jer ovi položaji dovode do pogoršanja bolesti. Takođe treba izbegavati korišćenje bilo kakvih hormonskih preparata ili oralnih kontraceptiva.
      Ass dr med sc Dragan Milić. Pozdrav