Poštovani,
    Završna dijagnoza: i70. 2 atherosclerosis arteriarum extremitatum occlusio a. Iliacae bill. Occlusio a. Carotis internae bill. Stenosis a. Femoralis superfitialis bill. 60% diabetes mellitus typii. Hypertensio arterialis hyperlipoproteinaemia. Hobp op: bypass aortofemoralis bill. Cum dacron "y: prosthesis 14x7mm ostali podaci iz otpusne liste za koje moslim da su od značaja. Koronografija kojom je verifikovano lm stenoza od 50% lad i sistem acx bez značajnih suženja, rca sužena 50% proksimalno i 60% medijalno. Msctaortoarteriografija: obostrano okludirane ilijačne arterije. Profunde se obostrano prikazuju. Afs sklerotične obostrano sa suženjima 50-60%. Poplitee se obostrano prikazuju, kao i sva tri krvna suda potkoleno obostrano. Dopler indeksi pri otpustu su adp i atp 0.50 desno i adp i atp 0.66 levo a bili su kada je primljen 0.31 desno i 0.43 levo. Znam da je ovo možda preopširno ali sam jako zabrinuta. Molim Vas da mi kažete jednostavnijim jezikom koliko je opasno, jer se on po izlasku iz bolnice oseća gore nego kada je otišao.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Stanje je dosta ozbiljno jer se radi o teškoj aterosklerozi (promene na krvnim sudovima) sa potpunim prekidom dotoka krvi kroz karotidne arterije (arterije koje dovode krv u mozak). Ateroskleroza se ne može izlečiti već se samo može usporiti. Operacija je bila potrebna a oporavak uvek traje neko vreme. Potrebno je da bolesnik ima savršenu kontrolu šećerne bolesti, da je na adekvatnoj dijeti, da ne puši i da redovno uzima svoju terapiju. Ass dr. med. sc. Dragan Milić.
      Pozdrav.