Postovani Dr. Milicu,imam 36 godina i zivim u Beogradu. U 12.godini sam imao operaciju leve preponske kile, a u 19. godini u vojsci reoperaciju iste. Obe operacije kile radjene su 80-ih godina proslog veka, bez mrezica. Prilikom reoperacije (Vojni MC Skoplje) konstatovana mi je i varikokela koja je sanirana. Prosle godine sam operisao hemoroide, posle cega sam imao otezano praznjenje stolice usled cega mi se ponovo javila preponska kila, ovog puta obostrana - i sa leve (gde sam vec imao dve operacije) i sa desne strane, koja je trenutno nesto veca nego sa leve strane. Posle pregleda kod lekara mi je savetovana operacija kada smrsam oko 10kg i to prvo operacija leve strane (reoperacija), a 6 meseci posle toga i desne strane. S obzirom na navedeno molim vas da mi odgovorite: 1. da li je moguce obe kile operisati istovremeno i koji su eventualni rizici? 2. da li u obzir dolazi laparoskopska operacija i ako dolazi u obzir da li za obe kile ili samo za jednu, posto je rec o reoperaciji leve kile? 3. koju vrstu mrezice preporucujete za ugradnju? na internetu sam nasao dosta podataka i cini mi se da je najbolji izbor polipropilenska mrezica, odnos sistem ugradnje 3D PROLENE polypropylene Hernia System (prozivodjac americki Ethicon). Radi se o mrezici koja ima dva dela koja su spojena cilindrom, takodje od polipropilena. 4. da li se ove mrezice mogu naci u slobodnoj prodaji? 5. da li mi mozete preporuciti kliniku (svejedno da li drzavnu ili privatnu) i hirurga? Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Moguca je operacija obostrane kile u isto vreme, naravno uz primenu mrezice. Takodje ima smisla razmisljati i o lap operaciji. Neophodna su ispitivanja preoperativna kako bi se procenio operabilitet. O nabavci mrezica ne mogu vam dati odgovor, a vrstu mrezice prepustite operatoru. Preporucujem vam pregled i savet kod dr Pejcica (KC Nis) koji ima veliko iskustvo sa operacijama kila i koji je predsednik udruzenja herniologa Srbije. ass dr med sc Dragan Milic