Poštovani,
    interesuje me da li možete da mi date sugestiju po pitanju prihvatanja ht zbog promjena na jetri, jer mi je moj sadašnji problem prilično zbunjujući. Naime, prije 4 godine dijagnostifikovan mi je karcinom dojke i ista je operacijom odstranjena. Prije same operacije primila sam 4 ciklusa ht, a nakon same operacije jos 4. Po završetku ht-e uslijedilo je 26 zračenja, i terapija nolvadexa (koji sam koristila 3,5 god tj. do sada). Na redovnim kontrolama, svi nalazi su bili u granicama do 25.03.2009.G. Kada se pojavio problem sa jetrom, zbog čega sam radila ct i mr jetre. Ct je uredan, zapravo na njemu je jetra masna, malo volumenizirana ali bez vidljivih fokalnih promjena tipa sek. dep. Mr-jetra normalne veličine, a u desnom režnju vidi se nekoliko ovalnih inhomogeninih sa znacima fibroze lezija promjera do 13 mm koje odgovaraju sek. depozitima. Ostalo sve u redu: zaključak u jetri sek.depoziti, zbog čega se predlaže ht i ia. Ostali nalazi 15-3 19, 4, ast (got) 17, alt (gpt) 18, to1 tsh 2, 19, to4 tt4 129, to5 tt3 2.3, holesterol 6,1, bilirubin ukupni 5,3, trigliceridi 8,8, glukoza 10,6, rtg kostiju lobanje, kičme i karlice nema znaka za sek. depozite. Nalaz pluća uredan. Napominjem da je u međuvremenu vrijednost triglicerida 4,30 a holesterola 5,4. S obzirom na nalaze, i s obzirom da sam informisana da sek. depoziti ne moraju uvijek predstavljati početak metastaze tj. da se ne moraju vezivati za maligni tumor, već mogu nastati kao rezultat neg. posledica korišćenja ht i nolvadexa (koji mi je danas ukinut) zbunjuje me zašto sad predlažu ht i da li istu trebam prihvatiti? Izvinite zbog moje opširnosti ali smatram da je ovo jedini način da imate potpunu sliku o mom oboljenju. Bila bih vam beskrajno zahvalna ukoliko bi ste mi dali vašu stručnu sugestiju šta i kako dalje.
    Unaprijed zahvalna Lidija iz Nikšića

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovana Lidija, smatram da je predlog da se primi ht ispravan. Promene su najverovatnije posledica malignoma dojke i potrebno je pravovremeno reagovati kako biste dobili najbolji mogući protokol.
      Pozdrav ass dr med sc Dragan Milić