Poštovani doktore Miliću,
    Moj sin Andreja se leči na VMA od retromboze leve noge koja je bila prošle godine. Prva tromboza je bila pre 7 godina. Lecen je tada u bolnici na Zvezdari heparinom i pio je godinu i po dana sintrom. Sin ima 31 godinu. U međuvremenu je stanje bilo uredno. Pre 6 meseci mu se pojavio ulcus cruris iznad zgloba leve noge, koji je redovno pregledan i previjan i tretiran fibrolanom na vma, a od 11. Novembra 2008. Nosi tubulcus uzet kod dr Marije Matejić. Prvi ulcus je prošao za oko dva ipo meseca po stavljanju čarape. Napominjem da je godinu dana, od prošlog januara do ovog Januara pio sinkum4 i jedno vreme deltralex, a od februara je ukinut sinkum4 i uveden plavix ne sme da pije cardiopirin jer je alergičan na aspirin i phlebodiu. U Februaru, po ukidanju sinkuma, počeli su bolovi u donjem zglobu i pored redovnih kontrola i dva color doplera gde je konstatovano da su mu arterije u redu a da je rekanalizacija vena 50% njega taj zglob i dalje boli, kada manje, kada više. Pre 20 dana je izašao novi ulcus nešto niže, malo ispod zgloba, pa smo, posle pregleda na vma, gde je kontatovano da je to tako i da tu nema dalje šta da se uradi osim da se tretira ulcus pantenolom, otišli kod dr. Matejić, koja ga je previla, tretirala bioptron lampom i dala za broj manji tubulcus, koji sada nosi. Pozajmili smo bioptron i kod svakog previjanja tretiramo bioptronom 5 minuta. S obzirom da je skoro non stop pod nekom vrstom bola, pije eferalgan kada ga boli jer ne sme ni diklofen niti slično, i da uredno pratimo uputstva lekara, mislim da nije rešenje da su ti bolovi prisutni i da se bolovi saniraju, a da osim ispitivanja na trombofiliju, koje smo radili u institutu za transfuziju krvi u Beogradu i koje nema, ne znamo pravi uzrok. Imao je doduše jednu povredu pre oko 15 godina kada je pao na dno flaše i kada je siven u ohridu, ali drugi mogući uzrok nam nije poznat. Napominjem da je krvna slika uredna, ne postoji holesterol ni trigliceridi, etc... S obzirom da ima tek 31 godinu, voleli bi da dođemo do nekog traga koji bi nas odveo do uzroka, koji bi sanirali, zaustavili, poboljšali, ako je to moguće. Vidim da vi često napominjete da treba ispitati uzrok izlaska ulcusa, čime se, i pored svih komplimenata vma, oni ne bave. Molim Vas da nas što pre, ukoliko je moguće, primite u popodnevnom terminu jer ćemo teško dobiti iz beograda uput za Niš, da nam pojasnite i učinite, s obzirom na Vaše nesebično angažovanje za pacijente, da pokušamo da saniramo onoliko koliko je moguće ovaj problem. Moj telefon je inače 064 1791698.
    Unapred zahvalna majka Dragana

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.
    • Poštovana dragana,
      Iz Vašeg pitanja sam shvatio da je sin nakon izlečenja ulkusa potkolenice prestao da nosi tubulkus čarapu i da se ulkus ponovo javio. Ovo strašno komplikuje stvari. Naime nakon izlečenja ulkusa potkolenice venske patologije potrebno je još najmanje 3 godine redovnog nošenja tubulkus čarape kako bi se sprečila pojava recidiva. Plavix nema efekta u lečenju venskih ulceracija i vratite sa na detralex. Uradite kompletnu laboratoriju sa crp i fibrinogenom kao i krvnu sliku. Potrebno je uraditi i dopler vena te regije jer je možda došlo do tromboflebitisa. U tom slučaju potrebna je ponovna primena niskomolekularnog heparina. Ja počinjem da radim krajem Maja i možete me tada kontaktirati radi pregleda na telefon 064/14-66-444 (pustite sms).
      Ass dr med sc Dragan Milić