Poštovani gospodine dr Miliću,  Zovem se Z.N., imam 42 godine, živim u Beogradu i potrebna mi  je Vaša pomoć.  Operisao sam rame pre 20 godina u Vojnoj bolnici u Sarajevu, nemam  papire od te operacije, ali znam da sam 6 meseci nosio u ramenu šraf i  maticu, kao i da sam nakon toga nosio 1,5 mesec gips.  Operacija ocigledno nije uspela kako treba s obzirom da je 1994. doslo  do nove luksacije, do sada ih je bilo desetak, s tim da su sve cesce.  Poslednja se dogodila pre 2 meseca, zakazana mi je operacija na VMA.  Doktor koji treba da me operiše mi je objasnio da "nemam" casicu  ramenog zgloba i da mora da je rekonstruise sa nekim "sraficima".  Takodje sam radio multilajsni skener levog ramena na kome je uoceno da  imam osteoporozu u glavi levog humerusa i subnondralnu sklerozu u nivou  pripoja, kao posledicu degenerativnih promena u sklopu PAHS.  Ono što me najviše zanima jeste o kakvoj se operaciji radi, s obzirom da  na Internetu nisam našao podatke o istoj. Doktor mi je objasnio da su  takve vrste operacija do sada radjene tako što se pacijentu skidalo  koštana masa sa kuka i sa tim materijalom je rekonstruisana čašica.  Trenutno nema tog fiksacionog materijala na VMA, moram da čekam do tada.  Ono što je možda bitno da znate jeste da imam bolove u vratu, levoj  lopatici, nadlaktičnoj kosti (levoj), kao i bolove u levoj šaci. Ti  bolovi jedino se ublaže kada popijem Diklofen i tada mogu da spavam.  Ako možete na osnovu toga što sam Vam napisao da mi objasnite o kakvoj  se vrsti operacije radi (artroskopski asistirana stabilizacija ramenog  zgloba), kakve su prognoze nakon operacije, mislim na pokretljivost  (unutrašnja i spoljašnja rotacija).  Takodje bih Vas zamolio da mi pošaljete Internet adrese na kojima mogu  da se interesujem o toj vrsti operacije.  Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 01. 02. 2008.
    • Navedena intervencija moze dosta poboljsati vase stanje, cak da dovede do  dramaticne promene i funkcionalne pokretljivosti zgloba. Ipak, moram reci  da su moguca i razocaranja i da pozitivan efekat operacije bude neznatan.  Veoma je nezahvalno davati opise operacije pogotovu ne u ovakvom vidu  komunikacije. Najbolje je da sva pitanja postavite vasem ortopedu koji bi  izveo operativni zahvat.  Svakako najbolji web sajt po meni za ortopediju je sajt americkog  udruzenja ortopeda (http://www.aaos.org/)   ass dr med sc Dragan Milic