Poštovani,
    Živim u inostranstvu, a pre nedelju dana mi je sa leve ruke otklonjen mladež neobičnog oblika, koji je krvario, sa sumnjom da je u pitanju melanom. Ispostavilo se da se radi o bowenovoj bolesti, u vrlo ranom stadijumu. S obzirom da je tumor isečen do ivice, bez gotovo milimetra zdrave kože (tumor je bio prečnika 5mm), doktor mi je predstavio dve opcije: da se hirurški odstrani dodatnih 5mm zarad sigurnosti ili da se stanje prati redovno narednih 6 meseci, pa ukoliko se tumor ponovo pojavi da se tada hirurški odstrani. Imam 27 godina, i rečeno mi je da je ova vrsta karcinoma tipična za belu rasu (živim u Aziji) i takođe retka kod mladih osoba, da je čest uzrok zagađenje arsenom. Interesuje me da li postoji mogućnost da su analize pogrešne, da li u Srbiji postoje lekari sa iskustvom u lečenju bowenove bolesti i da li to što sam mlada za ovakvu bolest automatski znači da postoji pretnja da se tumor ponovo pojavi ili proširi na druge organe?
    S poštovanjem, TP

    Odgovoreno: 27. 04. 2009.
    • Poštovana Tijana,
      Predlažem Vam da ovo pitanje postavite doc. Kovačeviću na ovom istom sajtu jer je pitanje iz domena plastične hirurgije.
      Ass dr med sc dragan milic