Poštovani,
    Moj tata ima 76 godina. Već 15 godina boluje od angine pektoris, i isto toliko ima problema sa holesterolom. Holesterol kontroliše dijetom; još nije uzimao lekove za holesterol. (hvala bogu, nije veliki gurman, pa uspeva nekako da održi holesterol u granicama normale dijetom). Da pomenem da ima adenom prostate. Do skoro je bio dobar, vitalan; nije ležao nego stalno je nešto radio po kući i okolo kuće, kosio travu letos oko vikendice i sl. Od pre izvesnog vremena (ima nekoliko meseci) osetio je jake bolove u nogama, kičmu, u oblasti karlice, tako da nije mogao bez pomoći da ustane ili sedne. To nas je mnogo uplašilo! Cele zime ide na ispitivanja i sada ima ovakve nalaze: od neurologa: RTG - KTM nativna serija. Globalne atrofične promene. Mozak i mozocne strukture sa uredne KT karakteristike. Komorni sistem sa urednom sirinom. Baep: defekt obostrano niz periferne auditivne puteve. EEG: nalaz uredan. Nalazi od vaskularnih ispitivanja: ateromatozna, dilatirana abdominalna aorta. Uredan prikaz obe renalne arterije. Ateromatozni sa kalcifikatima po zidovima obe a. Iliaki i obe afs, bez značajnih stenoza, sa substenozi u srednjoj trećini desne AFS. Nazubljena i desna A. Poplitea. Gracilen prikaz potkolenichne grane. Levo uredan prikaz na A. Poplitea i potkolenicni granki, rano racvanje na popliteata. Molim Vas da mi odgovorite šta ovo u prevodu znači? (meni kao laiku ovo izgleda vrlo komplicirano i strašno!) da li bolove koji tata oseća su poreklom od krvnih sudova i na osnovi ovih nalaza da li se radi o opasnoj dijagnozi - bolesti? Trenutno pije trental, omega - 3, c-vit. Molim Vas za odgovor i za savet!
    Hvala Vam unapred, zabrinuta Skopljanka.

    Odgovoreno: 21. 04. 2009.
    • Poštovani Bobi,
      Simptome koje ste opisali nisu nastali zbog oboljenja krvnih sudova. Nalaz na krvnim sudovima ukazuje da postoje promene na nivou potkolenih krvnih sudova desne noge. Nema razloga za veliku brigu jer je ovaj nalaz u skladu sa godinama Vašeg tate. Ozbiljnjiji simptomi bi bili ako se jave rane na nogama ili ako tata ne može noću da spava zbog bolova u nogama. Promene su najverovatnije neurološke ili degenerativno-ortopedske prirode.
      Ass. dr. med. sc. Dragan Milić