Imam 20 godina. Nakon poslednjih 5-6 ciklusa javljaju mi se promjene u predjelu gornjeg dijela dojke i u pazusnoj jami. Prvi put se to javilo kao crvena blago edematozna kvrzica ispod pazuha,bolna na dodir i prilikom podizanja ruke. Nakon kasnijih ciklusa taj bol je i dalje bio prisutan, crvenila nema(jer sam prestala sa upotrebom stikova koji predpostavljam imaju itekako veze sa tim(DR mi je prilikom ultrazvuka pazusnih jama i dojki rekao da su mi zapusene lojne i znojne zlijezde, i da mi jetkivo dojke osjetljivo)?), ali mi otijece i tkivo u gornjem dijelu dojke(koji DR naziva "rep" dojke.To se sve desava 5og, 6og dana ciklus i traje par dana, i zatim nestaje. Boli i neprijetno je malo ,ali ono sto mene najvise brine je to koji moze biti razlog sto mi se to javlja, i koliko to moze biti opasno? Hvala.

    Odgovoreno: 20. 03. 2007.
    • Postovana Gosp. Andrijana,
      Prema vasem opisu radi se najverovatnije o mastitisu (zapaljenu tkiva dojke) . Ovo stanje ne predstavlja neku znacajniju opasnost ali ga treba ozbiljno shvatiti jer ima tendenciju cestog ponovnog javljanja a moze se vremenom i prosiriti. Najvaznije je da ultrazvuk nije pokazao patoloske promene. Savetujem Vam da odrzavate higijenu dojki bez primene bilo kakvih kozmetskih sredstava ili krema. Najverovatnije ce vremenom doci do potpune regresije ovog stanja. U slucaju pogorsanja javite se na pregled lekarima na odelenju za bolesti dojke i endokrinu hirurgiju.
      S postovanjem,
      ass dr med sc Dragan Milic