Poštovani,
    Dobar dan, zanima me da li imate savet za zapušene limfne sudove desne ruke nakon operacije raka dojke.
    Hvala

    Odgovoreno: 21. 04. 2009.
    • Poštovana Jovana,
      Limfedem ruke nakon operacije tumora dojka i aksilarne disekcije leči se na 2 načina: 1. Korišćenje elastičnih rukava danonoćno sa kompresijom od najmanje 25-30mmhg, i 2. Masaža otečene ruke uz pomoć posebnih metoda i od strane posebno obučenih fizioterapeuta. Postoje i brojni aparati po principu intermitente pneumatske kompresije koji mogu olakšati simptome bolesti. Možete uzimati i Venotonike da pospešite vensku cirkulaciju kao npr. Phlebodia 1x1 u trajanju od 3 meseca najmanje. Nikako ne koristite sredstva za izmokravanje (lasix) jer mogu dovesti do pogoršanja bolesti.
      Ass dr med sc Dragan Milić.

Komentari na pitanje: #26577

    • Da li ruku posle ooeracije karcinoma dojke treba masirati o pravcu od ramena prema prstima ili obrnuto?