Molim Vas treba mi pomoć. Sin mi ima 27 godina. I ima nogu slonovsku, a i kilažu možda oko 110 kg. Nokti na nogama urasli su mu u okolno meso, triput su mu čupali nokte, ne želi više kod lekara, a ima i bolove, prste kad raskrvari lakše mu je. Sad se puno otežano kreće, noga mu je prevelika, a počela je i druga da otiče. Molim Vas za savet.
    Nemoćna majka.

    Odgovoreno: 11. 04. 2009.
    • Poštovana Serbeza,
      Vaš sin očito ima limfedem noge koji se veoma teško leči. Najbolji vid lečenja je kompresivna terapija odnosno nošenje elastičnih čarapa i zavoja pri čemu kompresija (pritisak) treba da bude od 50-60 mm Hg ili kompresija klase IV. Takođe je moguće i pozželjno da se sin tretira manuelnom masažom te noge u cilju poboljšavanja limfne drenaze (kod fizioterapeuta koji je posebno edukovan za to). Može uzimati i venotonike kao Phlebodia na primer 1 tableta dnevno. Diuretike ne treba da koristi jer oni mogu dovesti do pogoršanja bolesti. U svakom slučaju najvažnija je kompresivna terapija koja treba da bude danonoćna, dakle potrebno je da Vaš sin i spava sa elastičnim zavojima ili čarapama.
      ass dr med sc Dragan J Milić