Poštovani doktore!
    Molim Vas za savet u vezi sledećeg: Dana 29.02.2008.godine sam imao operaciju aneurizme abdominalne aorte (AAA). Pre nešto više od mesec dana otprilike godinu dana posle operacije, imam tup i blag bol u desnoj preponi i sa desne strane stomaka ispod zadnjeg rebra. Bolovi se naizmenično javljaju ili na preponi ili sa desne strane ispod rebara. Taj bol je više iritirajući nego "pravi" bol. Uočio sam da mi je desna strana stomaka na mestu bola blago i vidno uvećana u odnosu na levu stranu. Do sada tu anomaliju nisam uočio ali nisam ni obraćao pažnju dokle mi se nije pojavio opisani bol. Vrlo često, pogotovu uveče stomak mi je vidno uvećan kao da je pun gasova, dok ujutro nadutost splasne. Molim Vas da li posle ove operacije moram da vodim računa o ishrani i fizičkim aktivnostima? Da li mi preporučujete nekakav lek za odstranjivanje gasova iz stomaka? Napominjem Vam da sam krajem 2007.godine imao operaciju na srcu ( 4-struki baj pas) i da koristim lekove: Sortis, Cardiopirin, Nebilet, Tritace, Ranisan i Flosin za prostatu. Takođe Vam skrećem pažnju da se po preporuci lekara, svakodnevno dosta krećem zbog ove operacije na srcu.
    Hvala Vam na odgovoru
    Pozdravljam Vas

    Odgovoreno: 28. 03. 2009.
    • Poštovani Slobodane, Nemate razloga za brigu.
      Siguran sam da opisane promene nemaju veze sa prethodnim operacijama. I ja smatram da je fizička aktivnost poželjna. Ipak, uradite jedan ultrazvučni pregled trbuha kako bi se utvrdio razlog oticanja stomaka. Potreban je i klinički pregled jer postoji mogućnost pojave kile nakon operacije.
      ass dr med sc Dragan Milić