Molim da mi objasnite dijagnozu mamografskog i kontrolnog pregleda kod hirurga-onkologa. Imam 53 godine. Radiolog je napisao sledeće: Desno u GSK zona sa grupisanim mikrokalcifikacijama bez formirane tu senke.(viđeno i na snimcima od pre tri godine).Visoko prema aksili tri limfna čvora veličine 5-6mm. Nešto više mekotkivna senka, jasno ograničene veličine 13mmx9mm, lobulirana sa centralnim rasvetljenjem-palpabilana. BI RADS 3. Onkolog je vizuelnim i pregledom i opipavanjem konstatovao Inspekcijom dojke lako asimetrične, sa obostrano prisutnim displaznim fibrocističnim promenama sa više izraženim desno gde se u GLK palpira promena 12mm bez jasno formirane treće dimenzije. Areole kružne, mamile pravilno građene, retroareolarni konusi slobodni. Dat je predlog da se promena hiruški odstrani. Moje pitanje je o kakvoj promeni je reč? Da li je zahvat hitan i neophodan? Kakve mogu biti posledice operacije. Da li to liči na maligno ili benigno?
    Hvala!

    Odgovoreno: 22. 03. 2009.
    • Poštovana Maja,
      O kakvoj je promeni reč može se tvrditi tek kada se promena ukloni i pošalje na PH pregled. Sve ostalo je u sferi nagadjanja. Zahvat je potreban jer se nakon PH pregleda isključuje svaka dilema o mogućnosti postojanja malignog tkiva. Ukoliko je promena maligna operativni zahvat se proširuje i uklanja se ili cela dojka ili deo dojke sa uklanjanjem limfnog tkiva u predelu pazušne jame. U slučaju postojanja malignoma, nakon operacije se primenjuje zračna i cito terapija. Danas se malignomi dojke veoma uspešno leče. Po meni je promena kod vas benigne prirode ali se to može sa sigurnošću tvrditi tek nakon uradjene biospije.
       ass dr med sc Dragan Milić