Poštovani,
    moj sin ima 19 godina i pre godinu dana je dobio pneumotoraks koji lekari nisu prepoznali pa ga nismo lečili (nismo ni znali da je to u pitanju). Pre dve nedelje je dobio po drugi put i tada mu je stavljen dren koji je izvadjen nakon 5 dana. Na snimku posle sedam dana se vidi \"uredna belodrobna transparencija i reekspanzija belodrobnog tkiva\". doktor nam je objasnio da se isto moze ponoviti i da tada mora da se uradi operacija. Ono što mene intersuje je: kolika je verovatnoća da se to ponovi? Da li postoji vremenski period posle kog se može sigurno tvrditi da se neće ponoviti? Kako da moj sin organizuje svoj život, na šta treba posebno paziti i izbegavati? Da li se operacijom trajno rešava proble i koliko je ona opasna? Zašto se mora čekati pojava pnumotoraksa još jednom da bi se operiralo? Napominjem da nas je lekar uputio da izvršimo kompjutersko snimanje za mesec dana, ali sam ja mnogo zabrinuta jer ne znam ustvari o kakvoj bolesti je reč. Bila bih Vam veoma zahvalna ako mi odgovorite. Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 22. 03. 2009.
    • Poštovana Cvetanka,
      Ne trebate da brinete oko pojave pneumotoraksa kod vašeg sina jer se ovo stanje može videti ne tako retko kod mladica. Postoje brojni razlozi zbog kojih se ovo javlja i obično su povezani sa postojanjem bula u plućnom parenhimu koje se oslobadjaju u plućnu maramicu. Nakon punog razvoja tela i fizičkog formiranja pneumotoraks će se teško ponovo javiti. Doktor vam je dobro sve objasnio. Nijedna operacija nije bez rizika pa je treba primeniti samo kada postoji puna indikacija. U slučaju vašeg sina najbolje rešenje bila je torakodrenaza kao što je i uradjeno. Rezultat nakon ove intervencije je dobar i nemate razloga za brigu. Pneumotoraks nije bolest već stanje koje nastaje kada dodje do komunikacije izmedju vazdušnih puteva pluća i plućne maramice. Obzirom na godine vašeg sina u pitanju je benigna pojava.
       ass dr med sc Dragan Milić