Poštovani,
    Imam 18 godina i primetila sam pojavu velikog broja čvorića u dojkama. Zanima me da li je normalno da postoji veliki broj sitnih,pokretnih čvorića u obe dojke i šta to može biti. U porodici nije bilo raka dojke. Moram da napomenem da povremeno imam bol u desnoj dojci sa strane i da su čvorići bolni na dodir. Jako sam uplašena zbog ovog stanja,zakazan mi je ultrazvuk,ali zelela bih da cujem vase misljenje,jer imam veliki stah. Hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 22. 03. 2009.
    • Poštovana Sanja,
      Postoji mogućnost da u dojci bude veliki broj čvorića i ovo stanje se naziva fibrocistična bolest dojki. Nije retka pojava a uvek predstavlja stanje koje treba pažljivo pratiti jer je moguća maligna alteracija. Vi ste isuviše mladi da se očekuje neko ozbiljnije stanje. Najverovatnije su ove promene kod vas povezane sa delovanjem hormona i formiranjem žlezdanog tkiva dojke. Uradite UZ pregled dojki i budite potpuno bez brige jer sam siguran da su promene kod vas fiziološke.
      ass dr med sc Dragan Milić