Imam dever bliznak na mojot maz ,ima 26 god.ima dijagnosticirano fibrosarkom vo fevruari tocno pred 1 godina.odese na hemoterapija 8 ciklusi so po 2 nedeli pauza pred operacijata .sega posle 6 meseci povtorno mu se pojavi na istoto mesto do glavna arterija vo butinata na nogata nad kolenoto pri sto tumorot e 5 cm sirok a 20 sam dugacok nadolu niz glavnata vena.povtorno ima biopsija praveno od toa mesto kaj sto prv pat mu se pojavi i rezultatot e pozitiven te.los.deneska ostana na klinika vo drzavna vo Skopje iuste go ispituvaat sto kako ke bide operacija ili..?.,bidejki rasne ,pocna da krivi po malku.me interesira spored vas nuzna li e operacija ,povtorno da proaga niz istoto ,i dali ima polza so ogled na toa deka e maligno i se siri ,ili treba da ide na zracenje direkno ,.Ve molam iskreno i otvoreno da ni kazete ,nemavme moznost so negoviot doktor da pozboruvame po negovo kazuvanje kazuvase deka bilo 4 stepen uste pred operacijata.,zatoa ve molam bidete otvoreni isto kako da zboruvame so negovit lekar spored dijagnozata sto da ocekuvame kako da mu pomogneme .Odnapred Vi blagoderam na Vaseto vnimanie i vreme .Pozdrav od Makedonija potocno Kumanovo.

    Odgovoreno: 03. 03. 2009.
    • Postovana Marina, Moram da vam priznam da je dijagnoza teska i da je ishod bolesti neizvestan. Fibrosarkom recidivira (ponovo se javlja) veoma cesto i na zalost u velikom broju slucajeva je fatalan. Tesko je reci da li je operacija izvodljiva a rezultat lecenja je krajnje neizvestan. Ukoliko tumor nije vec dao metastaze moze se razmisljati o amputaciji noge. I pored toga, na zalost, prognoza je losa. ass dr med sc Dragan Milic