Molim vas da mi nešto opširnije kažete o malignom fibrosarkomu, naime moj rodjak je imao hirurški zahvat pre 15tak dana u predelu abdomena gde su svi mislili da je to neka vrsta masnog tkiva veličine mandarine jer je tu izraslinu imao zadnjih 10 god. Naime pre operacije su uzeti uzorci tkiva i pokazalo se da nije maligno ali tek posle operacije je ustanovljeno da je samo unutrašnjost toga maligna. Moje pitanje je da li postoji neki skener gde se to može proveriti osim magnetne rez. i ako postoji takav skener gde se možemo obratiti kao i da li postoji mogućnost neke metastaze na druge delove tela?
    Unapred zahvalna, Ljiljana Bošković.

    Odgovoreno: 03. 03. 2009.
    • Poštovana Ljiljana,
       Maligni fibrosarkom je veoma nepredvidljiva forma tumora. Nekada je nakon operacije moguće potpuno izlečenje a nekada na žalost ova vrsta tumora pokazuje izuzetnu sklonost ka recidiviranju (ponovnom javljanju). Smatram da je potrebno mišljenje onkološkog konzilijuma o daljem protokolu lečenja i da li je potrebna hemioterapija. Redovne postoperativne kontrole su svakako potrebne. Moguće su metastaze kod ovog tumora te je potrebno uraditi dodatne pretrage pre svega pluća i jetre. Dobro je što sam iz Vaše priče razumeo da je promena maligna u centru tumora što znači da je bio ograničen a ovi tumori redje daju metastaze.
      ass dr med sc Dragan Milić