Poštovani,
    prije mjesec i pol sam imala operaciju zapetljaja crijeva. Na nedavnom CT pregledu, doktor je konstantirao da imam manju količinu vode u maloj zdjelici, proširenje krvnih sudova jetre, neuredan sadržaj žučne kese i upalnu cistu na jajnicima.
    Molim Vas, da li mi možete reći da li je prisustvo vode u zdjelici opasno i nakon koliko vremena ona može nestati, te usljed čega mogu biti prošireni krvni sudovi jetre i neuredan sadržaj žučne kese? Da li bih trebala ići na neke dodatne pretrage?
    Unaprijed zahvalna, Mirsada

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana Mirsada,
      Potrebno je uraditi dodatne pretrage kako bi se postavila prava dijagnoza. Radi se o oboljenju jetre (primarno ili sekundrano) te treba biti vrlo oprezan. Otuda i prisustvo tečnosti u trbuhu. Zašto su krvni sudovi prošireni treba videti: možda je portna staza u pitanju a postoje i veliki broj drugih stanja koja mogu dovesti do navedenih promena. Punkciona biopsija jetre dala bi neke odgovore ali se pre toga konsultujte sa gastroenterologom ili hepatologom.
      ass dr med sc Dragan Milić