Ovako pozdrav svima!!!  Imam jedan problem, imao sam nezgodu na poslu 29.03.2006 godine, radi se  o zglobu desne sake.  Prvo da napomenem nezgoda se desila tako da sam u jednom momentu,  prilikom rada, naglo prebacio svu snagu na taj zglob i tada sam osetio  neko pucketanje u istom.U tom momentu nisam imao nikakve bolove.  Sutradan mi je otekao zglob i dobio sam jake bolove. Otisao sam kod  firminog lekara i on mi je rekao da se radi o upali ligamenata ruke.  Imao sam bolove još dugo posle nezgode dok se to malo nije  stabilizovalo, ali čim bih radio nešto teze, napornije za ruku, bolovi  bi se ponovo pojavili. Posle 9 meseci neuspesnog lecenja upale  ligamenata firmin lekar je napokon odlucio da me uputi specijalisti!!!  Specijalista je ustanovio da mi je pokidan ligamenat u zglobu (LS Band  na nemackom), ne znam kako se to kaže na srpskom, al` u glavnom morao  sam se podvrgnuti operativnom zahvatu, gde mi je uradjena takozvana  implantacija Band po nekom Bruneliju. Sada ,6 meseca posle operacije i  10 nedelja nosenja gipsa, osecam se dobro mada još uvek sam nesiguran i  skeptican jer ne znam da li !  u posle ove operacije imati istu snagu u ruci ili ne Bolove imam i dalje  i ogranicen mi je radius savijanja zgloba za 30% do 40% napred i nazad?  da li postoje ikakve komplikacije ubuduce? Do sada nisam opterecivao  ruku 100% ,još uvek imam blage bolove ali lekar kaže da je to za sada  normalno.  I posle svega lekar mi je nasao još slag na sve ovo! Ista kost(na kojoj  mi je bio pokidan ligamenat na desnoj ruci)na levoj je polomnjena  (Kahnbein Knoche na nemackom). Lekar me je savetovao da sve ostavim kako  jeste dok ne dobijem bolove. Međutim od kako sam desnu ruku operisao sve  poslove sam obavljao levom rukom.I naravno u poslednje vreme osecam kako  me leva ruka sve vise boli. Interesuje me šta može ovde da se uradi?  Lekarevo mišljenje je da se leva ruka snima rentgenom u razmacima od  godinu dana, pa da se tako prati promena. Operacija koja bi se mogla  uraditi je sama po sebi komplikovana jer je ta kost jedna od slabije  prokrvljenih kostiju u zglobu sake i ako se deo kosti ubaci sa drugog  mesta na mesto preloma može da dodje do prestanka prokrvljavanja i da  cela kost pocne da izumire. Znaci interesuje me, ako je moguće da mi  objasnite kakve su moje sanse za dalji normalan rad i zivot sa ovakvim  povredama? Hteo bih da se unapred zahvalim i izvinim ako nisam bio do!  voljno jasan! A ako bude pitanja, a nadam se biće ih stojim na  raspolaganju! Hvala!  Da!!! momentalno radim ali radi se o tome sto ja sada nemam vise jedan  problem desne ruke nego je tu sada i problem leve ruke za koji nisam  uopste znao do momenta operacije desne ruke i nosenja gipsa i  opterecivanja samo leve ruke u tom periodu od 10 nedelja i onda se  pojavila i bol leve ruke, inače da napomenem ja sam desnjak! Lekar je  pisao osiguranju za nezgode pismo ali samo na osnovu desne ruke da posao  koji sam do sada obavljao neću moći na duže vreme dalje obavljati da oni  razmisle o nekom (Preusmeravanju i doskolovavanju) ali samom po sebi  stvari su se sada još izkomplikovale tako da ne znam šta da radim Prelom  te kosti u levom zglobu leve ruke mi nije poznat nemam pojma kad sam to  mogao polomiti inače radim u Farmaciji kao Masinista ali 70% posla je  ciscenje i rasklapanje/sklapanje masina za produkciju lekova dakle bas  poso gde su ruke zdrave ruke zlata vredne!?!?Tako da sa ovom dodatnom  povredom imam veoma loših izgleda da nastavim posao koji sam do sada ra!  dio barem mislim ja tako?!?  Pozdrav i hvala!!!  Ovo mu dodje tooo al na latinskom nadam se da ćete i sliku moći  videti??? (lat. Os scaphoideum)   http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Scaphoidfraktur_1_pfeil.jpg   Interesuje me vase misljenje da li je ovo dobro ili bolje sada sanirati  nekako ili ostaviti ovako da li sam za u buduce u problemima za  odvijanje normalnog rada i zivota koliko ovo moze da mi smeta jer ovde  Doktori u CH imam utisak su totalno ne diskretni da li zbog toga da te  ne bi moralno sputavali ili sta? mislim ako se neko bavi ovim poslom  moze sa 80% minimalne sigurnosti da mi da diagnozu za u buduce receno mi  je isto da ako budem i dalje zglobove previse opterecavao mogu uskoro  racunati na sledeci korak zavarivanja zglobova ali ne znam to je izgleda  njima ono kao OK bar sam takav utisak stekao molio bih da mi do detalja  objasnite koje su moje negativne strane ovih povreda unapred zahvalan

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Cinjenica da niste adekvatno leceni godinu dana i da je dijagnoza  postavljena sa zakasnjenjem komplikuje postoperativni oporavak. U celoj  ovoj prici najvazniji je rehabilitacioni tretman koji moze dovesti do  znacajnog poboljsanja funkcionalnosti povredjene sake. Ovo vazi i za drugu  ruku tj saku. Adekvatnom rehabilitacijom moze se postici solidan rezultat  i dobra osposobljenost sake. Ipak, moram istaci, da je tesko postici 100%  oporavak i da su moguce ponovne povrede. Sa ostalim konstatacijama datim  od strane kolega u Ch se slazem.    ass dr med sc Dragan Milic