Pred deset dena imam isprateno prašanje, Nema odgovor. Zostomoeto prasanje bese. Pred godina dena imav bolki vo desnata nadlaktica i vratot, gi napraviv nekolku snimki na cervikalni i torakalni presleni nemase nekoi promeni, napraviv eho na dvete dojki na desnata strana odnosna na desno vo aksillata imam mala grutka za koja doktorot mi rece deka e masno tkivo. Mi zakaza kontrolla za edna godina a jas sum preplasena samo na toa mislam imam 28 godini apsolvent na medicinski fak.kolku e opasno dali mora da se vadi toa masno tkivo. Doktorot kaj sto bev e torakalen hirurg. Pozdrav od skopje i ve molam za odgovor vtorpat sto vi pisuvam za istoto prasanje

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana Eli,
       Pitanje ste možda postavili nekom drugom doktoru a ne meni jer vaše pitanje vidim prvi put. U svakom slučaju nemate razloga za brigu jer masno tkivo ne predstavlja nikakav problem. Kontrola za 6 meseci bi bio pametan izbor. Ukoliko promena miruje nema razloga za njenim vadjenjem, a ukoliko promena raste promenu treba ukloniti.
      ass dr med sc Dragan Milić