Poštovani doktore,
    moje pitanje je u stvari nejasna dijagnoza i doktor je rekao da poslije svih terapija koje mi napravljeno mojoj kolegici ne zna šta dalje? Molim Vas ako je moguće objasnite ove dijagnoze. Prvi dan u bolnici je odnijela hitna kola jer je lijeva noga bila napuhnuta i razlika je 44cm naprema 51cm, obim butine. Cjela noga je bila napuhnuta a sada samo gornji dio, od koljena na gore. Sumnja je bila flebotromboza lijeve noge. No obradom koju su ucinili isključeno je i tokom iste uočili su limhadenopatija vrata, male zdjelice, ingvinalnih regija te pazuha. Konsultiran je onkolog i napravljena biopsija jednog limfnog čvora (iz lijeve pazusne jame) poslano je na analizu u Zagrebu. Nalazi od 04.02.2008: Jetra je normalno smještena, rubno povećana, pravilnih rubova, ehogenije homogene strukture parenhima, u smislu blaze masne infiltracije. Iza lijevog režnja jetre i periportalno vidi se nekoliko povećanih limfnih čvorova, promjera do2,4cm. Ostali nalazi kiruske bolnice u Puli su pozitivni.( pankreas,slezena,bubrezi,mokracni mjehur). Uz vaskularni snop male zdjelice lijevo vidi se hipoehogena ekspanzivna tvorba (ili konlomerat limfnih čvorova?) hipoehogena prikaza, nepravilnih kontura, velicine cca 6,1 x 5,8 x 4,2cm, koja komprimira v. iliacu comm,; pulzacije a. ilijake vidljive. Napomena: pregled učinjen neadekvatnom (konveksnom sondom), bez c. Dopplera. Nalazi od 07.02.2008: MSCT abdomena i male zdjelice pokazuje u cjelosti uvećanu jetru, glatkih i pravilnih kontura, urednog vaskularnog struktura, bez zarisnih lezija. 13.02.2008: UZV perifericnih LC.Na vratu uvecanih limfnih cvorova jugolarne skupine te submandibularno, pojedinacni, neki ovalni ekscentricna hilusa neki okrugla oblika od 2cm. Desno supraklavikularno najmanje dva okrugla hipoehogena nodusa ne veca od 12mm. DJELATNOST ZA UNUTARNJE BOLESTI-PULA: DIJAGNOZA OD 27.03.2008, C82.9 - Folikularni non-Hodkinov limfom, nespecificiran. Z51.1 - Kemoterapijska kura za novotvorine. Onkoloski nalaz: Dijagnoza: B-NHL folikularni limfom. Chemoth in tractu (CHOPx1) . Preporuke od doktora: Bolesnica je zbog flebotromboze lijeve noge obradom ucinjena ekstirpacija limfonodusa aksile desno. Imunohistokemija - B-NHL folikularni limfom gr.I 100% folikularna slika, CD20+.Prije dva mjeseca obradom uvecani limfonodusi inguinalno lijevo, paraortalno, ilijakalno..z. Prwporuca se hospitalizacija radi staginga i lijecenja.Od razine celijacnog trunkusa do distalne polovice retroperitoneuma ( dalje pregled otezan zbog interpozicije crijevnih vijuga) vide se brojni povecani limfni cvorovi, promjera cca 2,7cm. U podrucju vaskularnog snopa male zjelice lijevo i dalje konglomerat povecanih limfnih cvorova,stacionarne velicine i prikaza.Na odjelu je dovrsila stagging radi indolentnog limfoma folikularnog tipa.nakon pripreme dobila je prvi ciklus CHOP protokola koji je dobro podnijela.Pokrenut je postupak odobrenja za Mabtheru obzirom na planirano lijecenje R-CHOP protokolu u nastavku. Kemotraju je imala jednom mjesečno (6 puta). Hematologija i onkologija, Dijagnosa od 26.06.2008: C82.0 - Folikularni/nodularni/ non - Hodgkinov limfom malih segmentiranih stanica. B-NHL folikularni limfom, Imunochemoth. in tractu ( R - CHOP x 2 ), St. post cht. (CHOP x 3), nastavak liječenja za tri tjedna.(svakih tri tjedna je bila jedna terapija). Tri dana se aplicirala Solu Medrol 80mg. i. v. uz Controloc 40mg. per os.Kontrola za 7 dana KKS i p potrebi javit hematologu.28.08.2008: Dijagnosa uvjek ista i primljena je na lijecenje i primila je Rituximab u dozi od 375mg/ m2.terapija je protekla uredno i nastavlja se lijecenje sa jos tri ciklusa Rituximaba.18.09.2008 nstavljeno je lijecenje i tako do kraja terapije koja je završena u novembru 2008 godine. 26.12.2008 bolesnica se javila u Bolnici radi uvecanog otoka lijeve noge.Vracena je iz bolnice neznajuci sta se desava.Niko nezna sta dalje i dali su joj tablete MEDROL-koje sadrže - metilprednizol. Ona ih pije svaki drugi dan. Ništa se još nije poboljšalo što se tiče noge se malo manji otok na donjem djelu. Limfni cvor je pika povremeno ali je ne boli puno. Pitamo se šta dalje sa nogom i zašto je napuhnuta? Zašto otok ne pada i dosta je tvrda noga od koljene na gore. Limfni Čvor na preponi je povremeno tvrd a povremeno mek. Predvidjen je CT nalaz i ehotomografija abdomena i bubrega, ovog mjeseca. Zahvaljujemo unapred na Vašem odgovoru i savjetu.
    Šta raditi dalje? Ići u Zagreb na daljnje pretrage ili???
    Hvala.

    Odgovoreno: 17. 01. 2009.
    • Postovana, Noga je natecena zbog kompresije limfnih cvorova ili na vene ili na limfatike te dolazi do venostaze ili limfostaze. Potrebno je uraditi korektan Color dopler pregled vena nogu i ukoliko se verifikuje tromboza u dubokom venskom sistemu potrebno je ukljuciti antikoagulantnu terapiju u pocetku heparinom (5-10 dana) a potom i warfarinom u trajanju od 6 meseci uz odredjivanje INR vrednosti u krvi. Ukoliko nema tromboze u venama radi se o limfedemu. Potrebno je u tom slucaju da bolesnica pocne sa nosenjem elasticnih carapa (najbolje unihop, i to sa kompresijom klase 2 ili 3 odnosno 20-30mm Hg). Ne treba uzimati diuretike (lasix na primer) jer oni mogu dovesti cak do povecanja otoka noge a ne do smanjenja. Elevacija noge iznad nivoa srca takodje je dobro dosla. Mozete koristiti i diosminske preparate (Phlebodia ili Daflon). ass dr med sc Dragan Milic