Imam slabu cirkulaciju na desnoj nozi ispod kolena i prsti mi se hlade. Imam 47 god. i muškarac sam.

    Odgovoreno: 08. 01. 2009.
    • Poštovani Vladimire,
      Javite se vaskularnom hirurgu koji ce nakon kliničkog pregleda proceniti da li su potrebna dodatna ispitivanja (dopler krvnih sudova nogu i laboratorijske analize). U svakom slučaju ako ste pušač hitno prekinite sa pušenjem. U slučaju postojanja povećanih vrednosti masnoća ili šećera potrebna je njihova regulacija. Fizička aktivnost sa što više hodanja pospešuje razvoj kolateralne cirkulacije i poboljšava kliničku sliku bolesti. Takodje je neophodna i regulacija telesne težine. Obzirom na Vaše godine i ukoliko niste dijabetičar možemo pretpostaviti da se radi o pušačkoj bolesti.
       ass dr med sci Dragan Milic